12 Nisan 2011 Salı

Ürdün'ün Güneyinde PPNB: Shkarat Mazayad, Basta ve Beidha

Ba'ja'ya yaptığımız maceralı yolcuktan sonra çevredeki diğer PPNB yerleşmelerini de ziyaret edelim dedik. Talal bizi önce Shkarat Mazayad'a götürdü, burada Kopenhag Üniversitesi kazılar yürütmüş. Küçük Petra'ya bir kaç kilometre uzaklıkta bu yerleşme Ba'ja gibi dağın tepesinde değil, bir vadinin orta yerinde yer alıyor. Buradaki evler ana kayaya açılmış ve yuvarlak planlı, bazılarında merdivenler göze çarpıyor. Ben buranın PPNA olması gerektiğini düşünüyorken meğersem burası Orta PPNB Dönemi'ne aitmiş. Neden hala yuvarlak yapılar var burada? Rollefson bunun bir çeşit tutuculuk olduğunu söylüyor. Her ne kadar genel resme uymasa da, bu gerçekle yaşamayı öğrenmem gerek! Shkarat Mazayad bir PPNB yerleşmesi! Evler yüzeyin hemen altında ve başka bir tabaka yok burada..

Buradan sonra Beidha'ya geçtik, malesef yağmur başladığı için kısa bir ziyaret oldu bu. Ertesi gün ise Basta'ya gittik ve buradaki çok iyi korunmuş durumdaki PPNB yerleşmesini köyün çocukları eşliğinde gezerek Petra çevresindeki PPNB turumuzu tamamlamış olduk!

Shkarat Mazayad'daki yuvarlak planlı evlerden biri..

Shkarat Mazayad'daki merdivenli, yuvarlak planlı evlerden biri..


Yuvarlak planlı, Orta PPNB dönemi'ne ait evin girişine yerleştirilmiş steleler

Shkarat Mazayad'ın genel görünümü..

Merdivenli evde Talal tabanla ilgili bilgiler verirken. Tabanların hepsi örtülmüş durumda, o yüzden görülmüyor..Merdivenleri çıkarken..

Beidha'nın girişindeki ev rekonstrüksiyonu. Kendisi yıkılıyor yavaş yavaş..Beidha'nın genel görünümü..Malesef burada bir koruma programı olmadığı için duvarlar yavaş yavaş eriyip gidiyor..


Basta'daki evler, burası da Geç PPNB. Köy çocukları bir rahat vermedi ama burada..

 
Basta'dan bir ayrıntı..Duvarlar üzerinde payeler ve tabanın altındaki bölmelere açılan pencereler..


Basta'dan detaylar. Burayı da Gebel'in kazdığını belirtelim.. Kazılar çoktan sona ermiş ama..
 


Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...