2 Ağustos 2011 Salı

Troia

Gökçeada'dan sonra Troia'ya uğradım ve burada -eski bir ekip üyesi olarak- bir süre kaldım. Troia'yı anlatmaya kitaplar yetmez, benim gücüm hiç yetmez! Tek söylemek istediğim, Troia'ya gelip eski arkadaşları görmek ve yenileriyle tanışmak çok eğlenceli oldu. Bu kadar yabancı yerlerde gezdikten sonra buraya gelmek benim için eve dönmek kadar güzeldi. Beni misafir eden ekibe çok teşekkürler! MFBWY!

İşte hep bunu yapmak istemiştim. Troia'ya gelip sadece atın resmini çekmek!!

Gökçeada'nın Tarihöncesi

İstanbul'dan sonra Çanakkale yönüne devam edip uzun zamandır merak ettiğim Gökçeada'yı ve burada yürütülen kazıları (Yenibademli ve Uğurlu) ziyaret etme fırsatı buldum. Bilindiği gibi, Yenibademli kazısı, adada ve kuzey Ege'de Erken Tunç Çağı'nın erken aşamalarının anlaşılması açısından önem taşırken, Uğurlu, adadaki erken çiftçi toplumların geride bıraktığı izlerin araştırıldığı bir alan.

Gökçeada bir gün içerisinde gezilemeyecek kadar büyük bir ada. Dağlık bir coğrafyaya sahip ve bazı koyları gerçekten çok güzel. Arkeolojik olarak tarihöncesi dönemden beri yerleşildiği bilinse de, bu tarihin ne kadar gerilere kadar gittiği henüz kesinlik kazanmış değil. Bu soruya adadaki arkeolojik çalışmalar yakında bir yanıt bulacaktır! Uğurlu'ya yaptığımız ziyaret sayesinde MÖ 6500'lere kadar geri giden bir yerleşik yaşamın varlığını kendi gözlerimizle görmüş olduk. Gökçeada'nın kültür tarihi ile ilgili yeni verileri dört gözle bekliyoruz!

Bu vesileyle bize Uğurlu'yu gezdiren Burçin Erdoğu'ya ve bizi kazıevinde misafir eden Halime Hüryılmaz'a çok teşekkür etmek isterim.

Uğurlu kazı alanının ortasından geçen yol ve çevredeki dağlık arazi

Uğurlu'ya genel bir bakış

Denizden Gökçeada'ya bakış..

İstanbul'da Kikladlar Sergisi

İstanbul'da bulunduğum süre içinde Emirgan'daki Sakıp Sabancı Müzesi'nde bulunan 'Karşıdan Karşıya: MÖ 3. binyılda Kikladlar ve Batı Anadolu' adlı sergiyi gezdim. Ege prehistoryası uzaktan-yakından ilgili herkesin gezmesini tavsiye edeceğim bu serginin ayrıca titizlikle hazırlanmış bir kataloğu da var. Malesef sergide fotoğraf çekmek yasaktı. O yüzden içeriden fotoğraflar yok elimde. Duyduğuma göre, serginin süresi uzatılacak ve Ekim'e kadar devam edecekmiş. İstanbul'a yolu düşen arkeologlara ve arkeolojiseverlere duyurulur!! Buradan bilgi alabilirsiniz: http://muze.sabanciuniv.edu/sayfa/karsidan-karsiya-2

Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Kikladlar ve Batı Anadolu sergisinin afişi.
ve Beşiktaş-Kadıköy vapurunda boğaz keyfi..
Boğazda vapurlar..
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...